Loading…

جزیره لینوکس و سیستم های متن باز

ارسال کننده: H.Rafieekhah
بیشتر از 8 سال است که در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت دارم و نزدیک به 5 سال است که به طور حرفه ای در زمینه شبکه و مجازی سازی و لینوکس مشغول به فعالیت و تدریس می باشم اولین طراح و سازنده MiniPc و IPTV ایرانی برنا می باشم که با بستر ICA/HDX شرکت Citrix و PCOIP شرکت VMware پیاده سازی می شود و طراحی و توسعه نرم افزار مجازی ساز ایرانی VOS را در کارنامه دارم تا امروز چندین مورد ویدیو آمورشی در حوزه مجازی سازی CITRIX و VMware به بازار معرفی کرده ام و دوستانی که با گروه آموزشی فرزان فعالیت می کنند یقینا عملکرد من را به خاطر دارند هم اکنون رئیس هیئت مدیره شرکت پارسک و پشتیبان و مشاور چندی از سازمان های دولتی و خصوصی در قالب فعالیت های پارسکی ، می باشم و تجربه پیاده سازی زیر ساخت های Citrix نظیر Xendesktop و NetScaler را در بیش از 10 سازمان ، در کارنامه دارم . پیش از دو سال است که در حوزه embedded system ها و سخت افزار هایی نظیر Raspberry pi و Cubie board فعالیت علمی دارم و امیدوارم که دانش خود را در حوزه های مختلف به بهترین نحو با کاربران ITpro در اشتراک بگذارم. 09213176571
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
آموزش: همه چیز درباره Raspberry pi (معماری ،کاربرد ها، تجهیزات و راه اندازی) | تحلیل و بررسی قسمت دوم ویدئو آموزشی
Image


با عرض سلام و وقت بخیر خدمت دوستان عزیز
این گزارش در راستای نقد ، بررسی و تکمیل ویدئوی آموزشی دوره آموزشی Raspberry Pi - قسمت دوم - همه چیز درباره Raspberry pi (معماری ،کاربرد ها، تجهیزات و راه اندازی) تهیه و تقدیم شما سروران گرامی گردیده است .الف ) بررسی سیر موارد بیان شده در طول ویدئوی آموزشی1- در ابتدای ویدئو مطالبی در رابطه با کلیات دوره و تالیفی بودن دوره ذکر کردم و این نوید رو به دوستان خواهم داد که در ادامه بیشتر با نقشه مسیر کامل دوره آشنا خواهند شد .

2- در ابتدای تدریس ویدئو با مایکروپراسسور ها آشنا شدیم و این نکته بیان شد که فعلا مایکروپراسسور و CPU رو مشترک در نظر بگیرید ، دوستان عزیزی که علاقمند به کسب دانش بیشتری در زمینه تفاوت مایکروپراسسور ها و Cpu هستند میتوانند از این لینک استفاده کنند

Image


در ادامه با تاریخچه کوتاهی از ریزپردازنده ها آشنا شدید در راستای تکمیل دانش شما ، توجه شما را به مطالب زیر جلب مینمایم :

در اواخر ۱۹۴۷ ترانزیستور در آزمایشگاه های بل به وسیله سه فیزیکدان اختراع شد و صنایع الکترونیک را به شدت تحت تاثیر خودش قرار داد. حدود ۱۰ سال بعد (سپتامبر ۱۹۵۸) با اختراع مدار مجتمع (IC) توسط Texas Instruments انقلابی مجدد در صنعت الکترونیک به وقوع پیوست و دریچه هایی تازه روی این دانش باز شد در سال ۱۹۶۸ شرکت اInte توسط Robert Noyce تاسیس شد و سه سال بعد یعنی در نوامبر ۱۹۷۱ این شرکت اولین میکروپروسسور را به نام ۴۰۰۴ معرفی کرد. این میکروپروسسور ۴ بیتی شامل ۲۳۰۰ ترانزیستور بود و در ماشین حساب ها استفاده شد. در سال ۱۹۷۴ میکروپروسسور ۸ بیتی ۸۰۰۸ به عنوان نسل دوم ریزپردازنده ها توسط اینتل معرفی شد و به دنبال آن سریعاً ۸۰۸۰ وارد بازار شد. در همین زمان Motorola اولین میکروپروسسور خود را به نام ۶۸۰۰ منتشر کرد. ۶۸۰۰ میکروپروسسوری ۸ بیتی با قدرتی تقریباً برابر با ۸۰۸۰ بود، اگرچه معماری ۸۰۸۰ با ۶۸۰۰ کاملاً متفاوت بود و این روند متفاوت در آینده نیز حفظ شد. در ادامه اینتل نسخه ای شبیه ۸۰۸۰ به نام ۸۰۸۵ را معرفی کرد و پس از آن در ۱۹۷۸ با تولید میکروپروسسور ۱۶ بیتی ۸۰۸۶ نسل سوم پردازنده ها متولد شد. ۸۰۸۶ در اولین کامپیوتر شخصی IBM استفاده شد. سپس اینتل ورژن ارزان تر ۸۰۸۶ را به نام ۸۰۸۸ (دارای ۸بیت دیتا باس مالتی پلکس شده) به بازار عرضه کرد.
قابل توجه است که این سیاست اینتل (ارائه یک نسخه ارزان تر پس از یک پردازنده پرقدرت) هنوز هم ادامه دارد و هدف آن کنار زدن رقیبان بوده و هست به طوری که این مساله بعدها در مورد DX۳۸۶ و DX۴۸۶ با ارائه SX۳۸۶ و SX۴۸۶ تکرار شد. در ادامه اینتل پردازنده های ۱۶ بیتی (منظور ۱۶ خط گذرگاه اطلاعات است) ۸۰۱۸۶ و ۸۰۲۸۶ را معرفی کرد. نسل پردازنده های ۳۲ بیتی با ارائه ۸۰۳۸۶ ظهور کرد و پردازنده قدرتمند و ۳۲ بیتی ۸۰۴۸۶ آخرین پردازنده ۳۲ بیتی اینتل بود. پس از ۸۰۴۸۶ اولین ریزپردازنده ۶۴ بیتی اینتل توسط خانواده پنتیوم وارد بازار شد و به سازندگان کامپیوتر اجازه تولید کامپیوترهایی قدرتمندتر داد. در همین زمان موتورولا پابه پای اینتل با ارائه پردازنده های ۶۸۰۵ ، ۶۸۰۸، ۶۸۱۱ ، ۶۸۲۰ و... حرکت کرد به طوری که این میکروپروسسورها اغلب در کامپیوترهای اپل استفاده می شدند و آخرین آنها که در کامپیوتر G۵ اپل در سال گذشته معرفی شد،توانست در آزمایش ها پردازنده ۳ گیگاهرتزی پنتیوم ۴ اینتل را پشت سر بگذارد. همزمان با اینتل شرکت هایی نظیر Advanced Micro Devices و Cyrix به ارائه پردازنده های خود پرداخته اند و اگرچه در بسیاری موارد این ریزپردازنده ها قابل رقابت با پردازنده های اینتل بوده اند اما همواره اینتل سهم عمده بازار را در اختیار داشته است. شاید دلیل این موفقیت اینتل داشتن مشتری بزرگی همچون IBM بوده است و شاید هم بدشانسی AMD و دیگران در این زمینه نقش داشته است. (منبع روزنامه سرمایه)


3- در ادمه مباحث شما را با طراحی RISC آشنا کردم جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با طراحی RISC می توانید به این صفحه و یا صفحه انگلیسی دانشنامه ویکیپدیا رجوع کنید ، اگر در فهم مفاهیم مشکلی داشتید حتما مطرح کنید ، در ویدئو های بعدی با این مفاهیم بیشتر آشنا خواهید شد .

در تصویر زیر یکی از مایکروپراسسور های شرکت Sun رو مشاهده میکنید که از طراحی RISC استفاده میکند .
Image


4- پس از بیان طراحی ریسک با معماری ARM که یکی از معماری های معروف و رایج این طراحی است اشنا شدید ( همان معماری که در پردازنده Raspberry pi مورد استفاده قرار گرفته است ) جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با معماری ARM میتوانید به این صفحه و یا صفحه فارسی و انگلیسی دانشنامه ویکیپدیا رجوع کنید .

در تصویر زیر یکی از مایکروپراسسور های شرکت Apple رو مشاهده میکنید که از معماری ARM استفاده میکند .
Image5- در ادامه شما را به طور کامل با تاریخچه سیستم عامل لینوکس آشنا کردم ، برای آشنایی دقیق با تاریخچه سیستم عامل لینوکس می توانید از صفحه انگلیسی دانشنامه ویکیپدیا استفاده کنید و یا در موتور های جستجو اقدام به بررسی کنید ، جهت آشنایی با تاریخچه لینوکس به بیان محمد نصیری میتوانید به انقلاب لینوکس و فلسفه Open Source رجوع کنید

در تصویر زیر چهره پروفسور Andrew S. Tanenbaum خالق سیستم عامل Minix را می بینید .
Image
در تصویر زیر چهره Richard stallman رهبر جنش GNU را می بینید .
Imageدر تصویر زیر چهره Linus Torvalds خالق هسته یکپارچه سیستم عامل Linux را میبینید .
Image6- پس ار بیان تاریخچه لینوکس با مفهوم توزیع های لینوکس آشنا شدید جهت مشاهده نقشه کامل توزیع های Linux بر روی این لینک کلیک نمایید ، جهت کسب اطلاعات در مورد تمامی توزیع های لینوکس می توانید از سایت distrowatch.com استفاده نمایید

Image


7-سپس با توزیع Raspbian آشنا شدید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از سایت رسمی Raspbian استفاده نمایید . موارد تکمیلی در رابطه با این سیستم عامل در این دوره به طور کامل ذکر خواهد شد .

Image


8- پس از بیان این موارد به بیان توضیحاتی در رابطه با اجزای تکمیلی Raspberry pi پرداختیم که به عنوان نقطه ی آغاز آشنایی با این برد مطرح شدند .

Image


9- سپس با نقشه ی کامل اجزای سازنده Raspberry pi آشنا شدید و کلیات اجزای سازنده این برد را شناختید .

Image

Image10- پس از این موارد با مدل های مختلف Raspberry pi به طور کامل آشنا شدید و جزئیات سخت افزار و قیمت آنها را بدست اوردید ، برای دریافت اطلاعات و تصاویر دست نویس کامل فایل ضمیمه انتهای آموزش را دانلود نمایید ، در معرفی فروشگاه جهت تهیه Raspberry pi هیچ گونه حق تقدم و تبلیغاتی وجود ندارد و صرفا برای آشنایی و دسترسی سریع تر فروشگاه های مختلفی معرفی شده اند


موارد بسیاری در موتور های جستجو قابل دریافت است ، همچنین میتوانید به ویدئو ی آموزشی برای توضیحات تکمیلی رجوع کنید .

در تصویر زیر Raspberry pi مذل Zero را مشاهده میکنید
Image


در تصویر زیر Raspberry pi مذل 1 نسخه +A را مشاهده میکنید
Image


در تصویر زیر Raspberry pi مذل 1 نسخه +B را مشاهده میکنید
Image


در تصویر زیر Raspberry pi مذل 2 نسخه B را مشاهده میکنید
Image


در تصویر زیر Raspberry pi مذل 3 نسخه B را مشاهده میکنید
Image11- در این بین با مفاهیمی نظیر SOC آشنا شدید ، برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به صفحه انگلیسی دانشنامه ویکیپدیا مراجعه نمایید .

Image


12- سپس با انواع ربات های مبتنی بر Raspberry pi آشنا شدید و یک ربات به نام RAPIRO را از نظر گذراندیمImage13- در ادامه با کنسول های بازی ، اتوماسیون خانگی و ساخت یک مایکروویو بوسیله Raspberry pi آشنا شدید . ( این موارد در ویدئو های بعدی مورد تحلیل و آموزش قرار خواهد گرفت )

کنسول های بازی

Image

Image

Image

Image


اتوماسیون خانگی

Image

Image


ساخت مایکروفر بوسیله Raspberry pi

Image


14- در ادامه با تجهیزات مناسب و چگونگی انتخاب بهترین ها برای کار با Raspberry pi آشنا شدید ، در ادامه به معرفی چندی از آنها خواهیم پرداخت
باز هم تاکید میکنم که هیچگونه مقاصد تجاری یا تبلیغاتی در بیان نمونه فروشگاه های تهیه تجهیزات وجود ندارد ، و بیشتر برای دوستانی که ساکن تهران نیستند و دسترسی محدود تری دارند با ذکر مثال به روش های خرید اشاره کرده ام

14-1 تهیه منبع تغذیه به همراه کابل مورد نیاز

در ویدئو بیان کردم که می توانید از آداپتور های سیم دار و یا اداپتور های بدون سیم به همراه سیم با کیفیت استفاده نمایید

در تصویر زیر نمونه ای از منبع تغذیه به همراه کابل سرخود را مشاهده میکنید ( با توجه به توضیحات موجود در ویدئو این مدل ها برای پروژه های خانگی و غیر تجاری پیشنهاد می شود )
همچنین میتوانید نمونه ای از این اداپتور ها را از این فروشگاه یا فروشگاه های مشابه تهیه نمایید .

Imageدر تصاویر زیر نمونه ای از منبع تغذیه و سیم جداگانه به همراه کلید قطع و وصل را مشاهده می کنید (با توجه به توضیحات موجود در ویدئو این محصول برای پروژه های بزرگ و تجاری توصیه می شود )
همچنین میتوانید نمونه ای از این منبع تغذیه و کابل ها را از فروشگاه مذکور یا فروشگاه های مشابه تهیه نمایید .

Image

Image


14-2 پس از اشاره به منبع تغذیه در رابطه با مبدل HDMI به VGA صحبت کردیم و مدل ها گوناگون آنها را از نظر گذراندیم و بهترین و با کیفیت ترین آنها را معرفی کردیم ( جهت کسب اطلاعات بیشتر به ویدئو ی آموزشی مراجعه کنید )

Image

Image

Image

Image


14-3 سپس به توضیحاتی در باب استفاده از USB HUB به همراه منبع تغذیه پرداختیم که جزئیات آن در ویدئوی آموزشی قابل دسترسی است .

Image15- در ادامه به نمایش راه اندازی اولیه Raspberry pi پرداختیم و نمونه Raspy قابل حملی که خودم ساخته بودم رو برای شما به نمایش گذاشتم ( ساخت این دستگاه را در ویدئو های بعدی فراخواهید گرفت )

Image

Image

Image


16- در ادامه شما را به طور کامل با رقبای Raspberry pi آشنا کردم در زیر تصاویر چندی از رقبای Raspberry pi را می بینید .


ImageImageImage*17- و در انتها پس از معرفی کتاب های مورد استفاده در دوره ی پیش رو دومین قسمت از دوره آموزشی Raspberry pi رو به پایان بردیم
*


ب) دانلود فایل های مورد استفاده در طول ویدئوی آموزشی


*دانلود اسلاید آموزشی مورد استفاده در ویدئوی آموزشی به همراه فیلم های موجود در طول آموزش با حجم 53 مگابایت *

*دانلود فایل تخته آموزشی با فرمت PDF و SPD با حجم 10 مگابایت *

*دانلود اولین کتاب آموزشی مورد استفاده در دوره آموزشی Raspberry pi با عنوان Learn Raspberry Pi 2 with Linux and Windows 10, 2nd Edition با حجم 8 مگابایت *

توجه : رمز فایل های فشرده درون ویدئوی آموزشی موجود است .این موضوع را تعقیب کنید ، در صورت هر گونه تغییرات و اضافه شدن مطالب و منابع ، شما را مطلع خواهم ساخت

موفق و سربلند باشید

تهیه کننده : حسین رفیعی خواه
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
دیدگاه ها
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 10 ماه قبل
دمت گرم آقا
کیفیت بهتر شده بود
ویدیو رو تهیه کردم و تا آخرش دیدم خیلی خوب بود .
خیلی نگران تبلیغ شدن یا نشدن نباش من یه سرچ که کردم هم همین سایتها اومد. راحت باش. :)

 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 10 ماه قبل
خیلی ممنونم ، انشالله از ویدئوی بعدی کیفیت تصویر به مراتب بالاتر خواهد رفت
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 10 ماه قبل
سطح آموزش بسیار عالیه جناب رفیعی خواه
واقعا جای این دوره به زبان فارس حس میشد.
ما منتظر ویدیو های بعدی هستیم
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 10 ماه قبل
بسیار عالی و مفید واقعا لذت بردم باتشکر فراوان از زحمات شما.
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 10 ماه قبل
سلام دوستان
تجربه خوبی از خرید از سایت کویر الکترونیک نداشتم.هزینه اضافه گرفت برای ارسال سیستم عامل به اصطلاح ویندوز 10 خودشون که بصورت یک فایل ایزو بود که فایل مشکل داشت و هر بار که من تماس میگرفتم آموزش کار با برنامه 7zip و rar و فایل iso رو به یک ادمین شبکه میدادن و حتی حاضر نشدن با هزینه خودم فایل و دوباره رو دی وی دی بفرستن برام.تا این که خودم اوبونتو میت و رسپیان و گرفتم و نصب کردم بعد صدای برد مشکل داشت که گفتم باز با هزینه خودم بفرستم برا تست که همچنان می گفتن باید os هایی که خودمون دادیم و نصب کنین و ....
با تشکر
این نظر توسط در تاریخ 18 آبان 1395 02:45:51 حذف شده است.
دلیل: نامشخص
 • ارسال توسط:
 • زمان ارسال: 4 ماه قبل
سلام

تشکر
لطفا اگه امکانش هست نحوه تبدیل رسبپری به ThinClient را هم آموزش دهید
برای ارسال نظر وارد شوید.